Buitinių dujų kiekis, nurodytas ant balionų, neatitiko realybės

Data

2021 12 16

Įvertinimas
1
pexels.com
pexels.com

Lietuvos metrologijos inspekcijos (toliau – LMI) Vakarų regiono skyrius, vadovaudamasis LMI 2021 m. IV ketvirčio teisinės metrologinės priežiūros planu, Šiaulių apskrityje patikrino, kaip energetikos, medienos apdorojimo ir medienos gaminių gamybos įmonėse, pramonės įmonėse, šilumos energijos ir karšto vandens tiekimo įmonėse, vėjo, biodujų jėgainių gaminamos elektros, šiluminės energijos ir karšto vandens tiekimo įmonėse, suskystintų automobilinių dujų degalinėse, prekybos ir viešojo maitinimo įmonėse, turgavietėse ir kituose ūkio subjektuose laikomasi Lietuvos Respublikos metrologijos įstatyme ir kituose metrologijos srities teisės aktuose nustatytų reikalavimų.

Atlikti 84 patikrinimai, iš jų 82 patikrinimai atlikti prieš 10 darbo dienų raštu informuojant įmones apie planuojamus patikrinimus.

Patikrintos 4 šiluminės energijos ir karšto vandens tiekimo įmonės, 13 viešojo maitinimo įstaigų, 15 prekybos įmonių, 3 suskystintų automobilinių dujų degalinės, 14 medienos apdorojimo ir medienos gaminių gamybos įmonių, 3 maisto pramonės įmonės, 10 turgaus prekeivių. Taip pat patikrinta 1 paskirtoji įstaiga (matavimo priemonių patikros laboratorija), pažeidimų nenustatyta.

2 patikrinimų metu nustatyti teisinės metrologijos reikalavimų pažeidimai. Palyginti su praėjusių metų IV ketvirčiu, pažeidimų skaičius išaugo 2,4 proc. 5 įmonės pašalino pažeidimus per įspėjamąjį 10 darbo dienų laikotarpį ir atliko metrologines patikras 11-ai matavimo priemonių.

Per IV ketvirtį, vykdant fasuotų maisto ir ne maisto prekių (krakmolo, duonos, konditerijos gaminių, gyvūnų pašarų ir kraiko, buitinių dujų balionų) kiekio atitikties kontrolę prekybos įmonėse ir pas gamintojus, atliktas 21 patikrinimas, nustatyti 2 (9,5 proc.) pažeidimai. Pažeidimai nustatyti prekybos įmonėse atliekant parduodamų fasuotų gyvūnų pašarų ir buitinių dujų balionuose kiekio kontrolę (neatitiko buitinių dujų balionuose faktinis kiekis, nurodytas ant balionų ir ant fasuotų pašarų pakuočių). Neatitinkančios teisinės metrologijos reikalavimų prekės (gyvūnų pašarai, buitiniai dujų balionai) išimtos iš prekybos ir perduotos gamintojams (pildytojams).

Palyginti su praėjusių metų IV ketvirčiu, prekių kiekio srityje pažeidimų išaugo (9,5 proc.). Pažeidimų padidėjimui įtakos turėjo pasirinktos tikrinti sritys.

Už teisingą fasuoto produkto kiekį pakuotėje yra atsakingi šių prekių gamintojai (importuotojai), kuriems skiriamos baudos, o prekiautojams nurodama išimti kiekio reikalavimų neatitinkančias prekes iš prekybos, jų nepardavinėti ar grąžinti gamintojams (importuotojams).

Sankcijos ūkio subjektams netaikomos nustačius mažareikšmį pažeidimą. Ūkio subjektai konsultuojami bei teikiama metodinė pagalba padedant laikytis teisės aktų reikalavimų įmonėms ir verslininkams, vykdantiems veiklą pirmus metus. Įmonės, kurios per paskutinius 5 metus nepadarė pažeidimų teisinės metrologijos srityje, joms užpildžius prašymą, gali būti įtraukiamos į „Baltąjį sąrašą teisinės metrologijos srityje“.

2020 m. gegužės 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 140 straipsnio pakeitimai, kuriais numatyta griežtesnė administracinė atsakomybė fiziniams asmenims už teisinės metrologijos reikalavimų pažeidimus. Taip pat nuo 2020 m. gegužės 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo nuostatos, nustatančios atsakomybę už metrologijos srities teisės aktų pažeidimus juridiniams asmenims. Juridiniam asmeniui gali būti skiriamas įspėjimas arba bauda nuo 300 eurų iki 2 procentų juridinio asmens metinių pajamų, gautų praėjusiais finansiniais metais, bet ne daugiau negu 15 000 eurų.

Visi, turintys klausimų, susijusių su teisine metrologija, gali gauti informaciją telefonu 8 706 68013 arba kreiptis tiesiogiai į LMI Vakarų regiono skyrių, Šiauliai, Dvaro g. 50, tel. 8 687 19856.

Palčiau apie tai skaitykite "Etaplius" portale.